Svjetska nogometna federacija (FIFA) priprema promjenu pravila koja bi mogla utjecati na izvođenje jedanaesteraca u nokaut fazi Svjetskog prvenstva, i to već od osmine finala.
Prema prijedlogu koji se pojavio u javnosti, plan je da se sadašnja procedura pojednostavi. Umjesto dva bacanja novčića, jednog za izbor gola i drugog za to ko izvodi prvi penal, ubuduće bi se koristilo samo jedno, prenosi Avaz.
Pobjednik tog bacanja imao bi pravo da izabere jednu od dvije opcije: da njegova ekipa šutira prva ili da odredi na kojem golu će se izvoditi penal-serija. Druga ekipa automatski bi preuzela preostalu opciju.
U praksi bi to značilo da bi kapiteni odmah nakon 120 minuta igre morali donositi brzu stratešku odluku, balansirajući između psihološke prednosti prvog izvođenja i izbora strane terena, potencijalno uz podršku svojih navijača.
(Avaz.ba/DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook