'mali smo ali nas je puno'

Barbarez nakon historijskog uspjeha Zmajeva: 'Došli smo kao čisti autsajderi, ova reprezentacija tek počinje!'

Sport25.06.26, 10:41h

Barbarez nakon historijskog uspjeha Zmajeva: 'Došli smo kao čisti autsajderi, ova reprezentacija tek počinje!'
Uvjeren sam da ova reprezentacija tek počinje i da će naredna prvenstva biti njihova - poručuje naš selektor

 

 

Selektor nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Sergej Barbarez nije skrivao zadovoljstvo nakon pobjede nad Katarom, kojom su Zmajevi osigurali plasman u nokaut fazu Svjetskog prvenstva.


Na konferenciji za medije nakon utakmice, Barbarez je naglasio da njegov tim nije stigao na Mundijal s ulogom favorita, te da je ostvaren rezultat koji predstavlja veliki uspjeh za bh. nogomet.


- Ne govorim ja džaba da je ovo Svjetsko prvenstvo i da je preko puta tebe neko ko ima kvalitet. Ne znam u kojem filmu mi smo u nekoj mogućnosti da dominiramo. Mi smo došli kao čisti autsajderi da pokušamo nešto veliko uraditi i to nam se ostvarilo. Uvijek ima stvari koje nisu kako smo očekivali. Perfektan duel i dobili bi četiri ili pet razlike, ali i ovako je sjajno - kaže Barbarez na startu konferencije za medije.


Posebno se osvrnuo na mladog Kerima Alajbegovića.


- Kad imate jednog golobradog momka sa 18 godina, nije bio punoljetan kada je počeo igrati, vidite mogućnosti koje on posjeduje. Najteža stvar je takvog momka obuzdati. Dati mu pravi moment za igru, a on je to dočekao. Veliki je teret za takvog momka da to sve obuzda, ali zato sam ja tu. Pokušavamo s njim sve nekako na vrijeme uraditi, osloboditi ga pritiska. Uvjeren sam da ova reprezentacija tek počinje i da će naredna prvenstva biti njihova - dodao je naš selektor.


Barbarez nije zaboravio ni podršku navijača, kojih se prema procjenama oko 30.000 okupilo na stadionu Lumen Field u Seattleu.


- Ima ona jedna, ‘mali smo ali nas je puno’. Mislim da naša dijaspora ima više stanovnika nego naša zemlja. Željni su dodira s domovinom i sportom, vidim da je njima ovo ogroman značaj. Fantastično je imati 30.000 ljudi na stadionu. Mislim da sam najsretniji čovjek što mogu biti na ovoj bini i predstavljati svoju državu - dodao je.


U nastavku obraćanja govorio je o Edinu Džeki, atmosferi u ekipi i slavlju koje već traje širom Bosne i Hercegovine.


- Džeko uvijek igra istu ulogu. Nema tu puno filozofije i on je naš najveći igrač. Još uvijek plijeni pažnju protivničkih ekipa. Puno je bilo želje, volje u igri. Ispisati historijski rezultat. Nikada se nismo plasirali u nokaut-fazu. Meni je kao treneru želja da to izgleda mnogo bolje. Nekad neke reakcije imam, ali uvijek u želji da to bude motiv. Počeli su mi stizati videi iz Mostara, jer tamo je moja raja. Nažalost, nismo s njima dolje, ali nadamo se da će sačuvati malo snage za parti kada se vratimo. Najmanje sedam dana - rekao je Barbarez.


Bosna i Hercegovina će u šesnaestini finala Svjetskog prvenstva igrati protiv selekcije Sjedinjenih Američkih Država, a taj susret na rasporedu je u noći između 1. i 2. jula od 2 sata po našem vremenu.

 

(TVarenasport.ba/DEPO PORTAL/ad)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook